Voľby do VÚC 2017

V Banskej Bystrici vyhral Lunter, porazil Kotlebu

Voľby do VÚC boli najviac sledované v banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

Veľká mobilizácia donútila prísť k urnám viac ako 40% voličov banskobystrického kraja. Ján Lunter napokon skutočne zvíťazil s obrovským náskokom pred Marianom Kotlebom. Lunter v konečnom sčítaní hlasov dosiahol takmer 100.000 hlasov (99 169), Kotleba získal 47 502 a tretí Igor Kašper, ktorý bol prekvapením volieb, dokázal presvedčiť až 21 741 voličov. Štvrtého Martina Juhaniaka volilo 19 785 voličov. Nikomu z ostatných kandidátov na post predsedu BBSK sa nepodarilo získať viac ako 2500 hlasov. Všetci traja najsilnejší „porazení“ kandidáti boli však zvolení za poslancov do zastupiteľstva BBSK a tak budú svojimi hlasmi tiež rozhodovať o budúcnosti celého kraja.

Dlhá noc v penzióne

Nový predseda BBSK chce po príchode na úrad vyvesiť vlajku Európskej Únie, ktorá sa tam počas uplynulých štyroch rokov neobjavila ani raz. Krátko pred polnocou bolo v jednom z banskobystrických penziónov naozaj rušno a toľko médií, domácich, regionálnych, dokonca i z Čiech mesto pod Urpínom ešte nezažilo. V centrále Lunterovho tímu sa objavilo viacero známych osobností a pred polnocou z penziónu odchádzal aj podpredseda vlády Peter Pellegrini s poslankyňou NR SR Janou Laššákovou, ktorí neskrývali nadšenie, že v Banskej Bystrici zvíťazil aj nimi podporovaný kandidát Ján Lunter.

Medzi množstvom ľudí v centrále víťazného tímu sa nedal prehliadnuť napríklad Michal Handzuš, ale aj dvaja kandidáti na predsedu BBSK, ktorí sa vzdali práve v prospech Ján Luntera – Stanislav Mičev a Martin Klus. Novinári čakali na vyhlásenie Jána Luntera pomerne dlho. Keď ich konečne zavolali, miestnosť praskala vo švíkoch. Každý z tímu Jána Luntera sa usmieval a tešil, každý chcel byť v zábere televíznych kamier a fotoaparátov. Ján Lunter spravil krátke vyhlásenie:

„Priatelia vyzerá to tak, že sme vyhrali.“

Vyzdvihol dôležitosť zloženia zastupiteľstva, pretože na výsledky tohto hlasovania sa stále čakalo.

Nový predseda, nové zloženie zastupiteľstva BBSK

Okrem nového predsedu BBSK, je aj v zastupiteľstve množstvo nových mien. O osude kraja bude Ján Lunter rozhodovať spolu s 49 poslancami. Za banskobystrický okres sa do zastupiteľstva podarilo dostať týmto ôsmim kandidátom:

  • Igor Kašper – 10 747 hlasov – nezávislý kandidát
  • Ondrej Lunter – 10 668 hlasov – nezávislý kandidát
  • Viera Dubačová – 9 543 hlasov –  nezávislý kandidát
  • Jakub Gajdošík – 8 400 hlasov – SMER-SD
  • Martin Turčan – 6 905 hlasov – nezávislý kandidát
  • Marian Kotleba – 6 737 hlasov – ĽSNS
  • Ľubomír Motyčka – 6 693 hlasov – SMER-SD
  • Ľubica Laššáková – 6 672 hlasov – SMER-SD

Banská Bystrica bude mať v zastupiteľstve BBSK až 6 poslancov, ktorí sú zároveň poslancami Mestského zastupiteľstva (MsZ). Zmeny sú aj v iných okresoch, niektorí poslanci svoje posty obhájili. Politológovia poukazujú najmä na zlyhanie strán vládnej koalície a Kotlebovej ĽSNS.

Je nedeľa, deň po voľbách do VÚC a Slovensko ide ďalej. Občania rozhodli o nových županoch a poslancoch, ktorí budú mať až 5 rokov na to, aby svojim voličom dokázali, že sa rozhodli správne.

Zdroj: www.priekopnik.sk